Fotowoltaika Rybnik – panele i instalacje fotowoltaiczne

Alarmy smogowe coraz częściej pokazują rekordowe poziomy zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Stężenie szkodliwych pyłów jest czasami tak wysokie, że trzeba odwoływać zajęcia w szkołach w trosce o zdrowie dzieci. Przyszedł już najwyższy czas, żeby szukać alternatywnych, czystych źródeł energii. Jeśli także Ty chcesz dołożyć swoją cegiełkę w walce o czyste powietrze, rozważ rozwiązanie, jakim są panele fotowoltaiczne! Instalacja pozwala na częściowe uniezależnienie się od energii elektrycznej, która dalej oparta jest na węglu.

Czy fotowoltaika to dobry wybór?

Krytycy takich rozwiązań utrzymują, że instalacje fotowoltaiczne tracą całkowicie rację bytu zimą i przez to nie nadają się na wieloletnią inwestycję. Jest to tylko połowiczna prawda – nie da się oczywiście zaprzeczyć, że panele otrzymują zimą znacznie mniej światła słonecznego i przez to wytwarzają znacznie mniej prądu. Istotna jest w tym wypadku jednak współpraca z miejscowym dostawcą energii. Prawidłowo postawiona instalacja wyposażona w niezbędny sprzęt będzie w stanie oddać dostawcy nadwyżki prądu (o które bardzo łatwo latem). Następnie nadmiar wyprodukowanej energii można „odzyskać”, pobierając ją z powrotem za ułamek standardowej ceny rynkowej, kiedy tylko zechcesz! Tak naprawdę więc panele są w stanie przynosić Ci zauważalne zyski przez cały rok – to Ty decydujesz, jak je spożytkujesz.

Systemy i instalacje fotowoltaiczne – Rybnik i okolice

Czasami przed założeniem paneli fotowoltaicznych wstrzymują nas też wysokie koszty takiej inwestycji. Warto jednak być świadomym tego, że dofinansowanie do niej można uzyskać z kilku źródeł. Jednym z nich jest państwowy program „Mój Prąd”, z którego w 2021 roku możemy otrzymać wsparcie wynoszące do 3000 zł. Program cieszy się dużą popularnością wśród właścicieli gospodarstw domowych – warto więc dokładnie sprawdzić terminy składania wniosków, by zacząć ubiegać się o pomoc finansową odpowiednio wcześnie.

„Mój Prąd” to jednak nie jedyne źródło funduszy na inwestycję, jaką jest fotowoltaika. Rybnik, tak jak i reszta miast w Polsce, umożliwia też skorzystanie z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie, które otrzymamy po złożeniu wniosku, można przeznaczyć nie tylko na instalację systemów odnawialnych źródeł energii, ale też na wymianę starych kotłów czy docieplenie budynku. Ten program również jest przeznaczony głównie dla właścicieli domów jednorodzinnych.

Systemy fotowoltaiczne – niezawodne źródło energii

Poprawnie zaprojektowana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna zwróci się już po kilku latach, a służyć będzie nam kilka razy dłużej. Warto więc powierzyć to zadanie profesjonalistom z dużym doświadczeniem, którzy dobiorą do nas odpowiednie rozwiązania. Podczas projektowania systemu należy bowiem wziąć pod uwagę takie czynniki, jak kąt nachylenia dachu, kierunek, w jakim jest on nachylony, a także ewentualne przeszkody, jak wysokie drzewa czy inne budynki. Panele zdecydowanie najczęściej montuje się na dachu, ale jeśli jego ułożenie jest niekorzystne, instalację można też umieścić na gruncie, na specjalnych konstrukcjach. To ostanie rozwiązanie to jednak domena farm słonecznych.

By służył nam jak najlepiej, taki system powinien być też chroniony przed przeciążeniami związanymi ze zwiększonym napięciem. Regularna konserwacja to kolejny klucz do sukcesu. Podczas prac montażowych należy zadbać o dobry dostęp do paneli, który umożliwi bezproblemową naprawę instalacji pracownikowi firmy serwisującej.

Mieszkasz w Rybniku lub okolicach i masz pytania dotyczące naszej oferty? Zapraszamy do kontaktu mailowego, telefonicznego oraz przez formularz dostępny na naszej stronie!